Eksperta Padomi

Kādēļ Dona dziesmas ir tik skanīgas?

1. jūnijs 2021

Vai esi pamanījis, ka ir valodas, kurās dziesmas izklausās daudz skanīgāk nekā latviešu valodā? Piemēram, itāļu, krievu un, protams, arī angļu valodā.

 

Augstas notis ar lielu rezonansi šajās valodās skan daudz citādāk nekā latviešu dziesmās. Kādēļ latviešu valodā nav tādu sirdi plosošu balāžu kā Whitney Houston, Beyonce, Mariah Carey, Celine Dion,  Brian Adams, Aerosmith, Marvin Gaye, Sam Cooke, Bruno Mars? Nerunājot par lielāko daļu itāļu un krievu izpildītāju repertuāru, kur gandrīz katrs otrais ir ar lielu balsi, skanīgām dziesmām un jaudīgām augstajām notīm... 

Latviešu valodas īpatnība

Tas nav tādēļ, ka latviešu dziedātāji nemāk dziedāt vai arī tiem ir sliktas balsis. Pie vainas nav arī komponisti, jo viena un tā paša komponista dziesmas skan pavisam atšķirīgi, piemēram latviešu, krievu vai angļu valodā. Izcils piemērs ir Raimonds Pauls, kura dziesmu apskatām latviski un krieviski, augstāk pievienotajā video.

 

Pie vainas ir tas, ka latviešu valodā ir izteikti daudz patskaņi ''i'' un ''u'', un vēl biežāk tie ir sastopami kā garie ''ī'' un ''ū''.

''ī'' un ''ū'' ir slēgti patskaņi, kur mūsu mute ir ļoti šaurā pozīcijā, kas nekādīgi neļauj izskanēt plaši un skanīgi, tā kā tas ir iespējams ar patskaņiem ''a'', ''e'' un arī ''o''.

 

Klasiskajā un akadēmiskajā mūzikā tas ir apgrūtinoši, taču ne tik ļoti traucējoši kā populārajā mūzikā, jo klasisko skaņu veidojot, visi patskaņi tiek pārveidoti uz garenu, kupolveidīgu skaņu, kāda veidojas mums žāvājoties, līdz ar to, arī ''ī'' un ''ū'' kļūst par skanīgu skaņu ar plati atvērtu muti.

 

Taču populārajā mūzikā mēs dziedam maksimāli tuvu tam kā mēs runājam, un tur tāda patskaņu pārveidošana kā klasiskajā dziedāšanā nepiestāv. Tas arī ir viens no iemesliem, kādēļ klasiski trenētām balsīm ir grūti nodziedāt populāro mūziku tai atbilstošajā stilistikā, taču par to pastāstisim kādu citu reizi.

Dona skanīguma atslēga

Neskatoties uz ''ī'' un ''ū'' patskaņu īpatsvaru latviešu valodā, ir dziedātāji, kas pamanās apiet šo šķērsli un spēj arī latviski sarakstīt dziesmas, kurās var izpildīt sirdi plosošas, augstas, skanīgas un lielas notis, kādas ir sastopamas vairumā angļu, krievu un itāļu valodas dziesmās.

 

Ļoti spilgts piemērs latviešu populārajā mūzikā ir Dons. Nezinām, vai tas ir apzināti vai vienkārši sagadīšanās, taču Dona dziesmu piedziedājumos, kur viņš dzied skaļas, augstas un emocionālas frāzes, dominē patskaņi ''a'' un ''e'' , kuros ir daudz vieglāk izdziedāt piedziedājumu skanīgi un atstāt emocionālu iespaidu uz klausītāju ar savu vokālo sniegumu.

Dons pat vārdus, kuros ir burti ''i'' un ''u'' pārveido pēc angļu populārās mūzikas iestrādēm un padara tos lielus un skanīgus (piemērs - ''triec'' kļūst par ''trieāāāāc'') 🤘🤘🤘

Šādu slēgto patskaņu ''i'' un ''u'' apiešanu piekopj lielākā daļa pasaules līmeņa dziedātāju angļu valodā, kas arī ir viena no panākumu atslēgām, lai iegūtu skanīgu un iespaidīgu dziedājumu.

 

Papildus tam, Dons pielieto arī 2 ļoti nozīmīgas vokālās tehnikas, kas angļu izpildītāju dziesmās ir ļoti plaši sastopamas, bet  latviešu skatuves māksliniekiem nav tik labi pazīstamas. Taču arī par šo tēmu parunāsim kādā citā reizē, kad izklāstīsim un nodemonstrēsim šīs vokālās tehnikas detalizēti.

 

Lielisks ''triks'', kuru ņemt vērā dziesmu vārdu autoriem 

Šo latviešu valodas īpatnību pavisam noteikti ir vērts ņemt vērā gan rakstot dziesmu vārdus, gan tos izpildot. Ja neizdodas atrast vārdus, kuros ir daudz burtu ''a'' un ''e'', lai izteiktu sev vēlamo domu dziesmā, tad vismaz noteikti ir vērts ņemt Dona piemēru un pārveidot vārdus, kuros ir šie slēgtie patskaņi, liekot uzsvaru melodijā vai nu uz zilbi ar atvērto patskani, vai pavisam pārveidojot vārdu un tajā kaut kur ieliekot burtus ''a'', ''e'' vai ''o''. 

 

Ja darīsiet to tā kā klasiskajā dziedāšanā, tas populārajai mūzikai nepiestāvēs, taču, ja sekosiet Dona piemēram, tad jums pavisam noteikti būs lielākas izredzes arī latviešu valodā izklausīties plaši, skanīgi un jaudīgi - ja tas ir tas, ko ar konkrēto dziesmu vēlēsieties panākt! 😉

 

 

Ceram, ka šis bija noderīgi, un, aicinām noskatīties video augstāk, kur šo paskaidrojam un demonstrējam ar balss piemēriem.

 

Ja video izklāstītā informācija uzrunāja, priecāsimies, ja ar to padalīsies tālāk!Kā vienmēr - arī Tu esi mīļi gaidīts mūsu rezidentu pulkā!

 

Uz tikšanos dziesmā! Lai skannn!!! 🙌🎙️💕

 

Dalies ar šo rakstu:

Annija Kokare

Vocal Master Latvia eksperts

CITI RAKSTI

  • Kādeļ mums neizdodas iekarot Rietumu mūzikas tirgu?

    Eksperta padomi

  • Kā dzied mūsu rezidenti 8.modulī?

    Rezidentu piedzīvojumi

  • X faktors un Diāna Paško

    Eksperta padomi

  • Baiba Ozoliņa izdod savu pirmo videoklipu

    Rezidentu sasniegumi

KATEGORIJAS

  • Rezidentu piedzīvojumi

  • Eksperta padomi

  • Mini nodarbības

  • Rezidentu sniegums un atsauksmes

  • Vocal Master KIDS

PIESAKIES!

Piesakies BEZMAKSAS meistarklasei,

kurā mēs izstāstāstīsim:

 

- Kādēļ ‘’šķībā’’ dziedāšana nav saistīta ar dzirdi un kā pilnīgi ikviens dzirdīgs cilvēks var iemācīties noturēt melodiju

- Pamata 2 nianses, kas atšķir klasisko un kora dziedāšanu no populārās mūzikas dziedāšanas

- Kādi ir 3 galvenie balss reģistri un kā tos pārvaldīt

- Un vēl daudz ko interesantu!

 

Uzzināsi arī kā notiek apmācības mūsu meistarklasēs un kā arī Tu vari iemācīties pārvaldīt savu balsi tā kā to dara pasaules labākie dziedātāji. Tiekamies!

Rīga, Latvija

vocal@vocalmaster.lv

+371 22 555 552

© Vocal Master Latvia. All Rights Reserved.